Przejdź do treści


Jarmark Świętej Małgorzaty

Jarmark Świętej Małgorzaty

W miniony weekend na Placu Kolegiackim w Nowym Sączu przy Bazylice św. Małgorzaty odbywał się doroczny Jarmark Świętej Małgorzaty, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ta niezwykła impreza odwołuje się do dawnych tradycji średniowiecznych jarmarków.

W uroczysty sobotni poranek, uczestnicy Jarmarku przemaszerowali w pochodzie na Rynek, aby ogłosić rozpoczęcie wydarzenia. Następnie zebrani przenieśli się na Plac Kolegiacki, gdzie przygotowano bogaty program pokazów i warsztatów dawnych rzemiosł. Odbyły się fascynujące prezentacje drukarstwa, garncarstwa, mincerstwa, kaligrafii, tkactwa, zielarstwa, filcowania oraz wykonywania pancerzy skórzanych i kolczych. Również pasjonujące warsztaty rzeźby i drzeworytu zachwyciły uczestników.

Przez dwa dni trwania tej niezwykłej imprezy mieliśmy okazję podziwiać piękne pokazy tańców dworskich, widowiska sokolnictwa, dawnych sztuk walki oraz zapierające dech w piersiach rycerskie pojedynki. Na scenie nie zabrakło także występów zespołów muzycznych wykonujących dawne melodie. Dodatkowo, zwiedzający mogli podziwiać wystawę replik dawnych narzędzi tortur i kar, a dla najmłodszych przygotowano wiele gier i zabaw zręcznościowych.

/Fot. Piotr Droździk