Przejdź do treści


Inscenizacja obrony Nowego Sącza z września 1939 roku

W najbliższą niedzielę (4 września) o godz. 14:00, pod basztą kowalską odegrana zostanie inscenizacja obrony Nowego Sącza z września 1939 roku.

Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W rekonstrukcji weźmie udział 10 zespołów rekonstrukcji historycznej z Nowego Sącza, Tarnowa, Gorlic, Laskowej, a nawet ze Słowacji.

– Cała inscenizacja oparta jest na faktach z obrony Nowego Sącza z wojny obronnej 1939 roku – zapewnia Wiesław Piorunik, prezes Stowarzyszenia. Weźmie w niej udział około 50 rekonstruktorów. – Obejrzymy między innymi, jak saperzy minują most, pojawi się mały oddział ułanów, którzy zaatakują niemiecki patrol, obejrzymy nawet aresztowanie folksdojcza – wylicza prezes. Być może pojawi się nawet odbudowany od podstaw przedwojenny polski czołg rozpoznawczy TKS.

Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich powstało w 2012 roku i skupia pasjonatów historii w wieku od 18 do 70 lat. – Mamy 70-letniego oficera na emeryturze, który także weźmie udział w inscenizacji – mówi prezes Stowarzyszenia. – Odtwarzamy głównie żołnierzy Września, ale też z I i II wojen światowych i “żołnierzy wyklętych”.

Członkowie Stowarzyszenia sami szyją mundury i za własne pieniądze odbudowują stare pojazdy wojskowe. –Bierzemy udział w wielu wydarzeniach z zakresu rekonstrukcji historycznej, nie tylko w Polsce, ale i w Rosji i Niemczech. Na przykład miesiąc temu rozbiliśmy siedzibę gestapo przy rynku w Grybowie – wylicza prezes Piorunik.

Stowarzyszenie ma także ambitne plany na przyszłość – zamierza organizować w Nowym Sączu rekonstrukcje z cyklu “Sądecki Wrzesień ‘39”. Na rok 2019, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, planują zorganizować w naszym mieście imprezę o charakterze ogólnopolskim.

źródło: www.nowscz.pl