Przejdź do treści

IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami

Cieniawa – fot. Piotr Gaborek

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty drugiego stopnia przed nadchodzącymi upałami niemal dla całego kraju. W najbliższych dniach upalnie będzie również na Sądecczyźnie 

We wtorek, 9 lipca, i środę, 10 lipca, w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim prognozowane są maksymalne temperatury sięgające od 28°C do 31°C. W kolejnych dniach słupek rtęci ma wzrosnąć jeszcze bardziej, osiągając nawet od 32°C do 35°C. Noce również nie przyniosą większej ulgi, z minimalnymi temperaturami wahającymi się od 17°C do 23°C.

IMGW przyznał temu zjawisku 2 stopień zagrożenia w trzystopniowej skali, co oznacza, że upały mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Istnieje także możliwość podniesienia stopnia zagrożenia, jeśli warunki pogodowe ulegną dalszemu pogorszeniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych ekstremalnych temperatur oceniono na 70%.

Zalecenia i środki ostrożności

Wysokie temperatury mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak odwodnienie, udar cieplny czy pogorszenie stanu zdrowia u osób z przewlekłymi schorzeniami.  W związku z wydanym ostrzeżeniem,  zalecanej jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności.:

  • Unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach największego nasłonecznienia, czyli od 10:00 do 16:00.
  • Spożywać dużą ilość wody, aby zapobiec odwodnieniu.
  • Noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży oraz nakryć głowy.
  • Korzystanie z klimatyzowanych pomieszczeń, jeśli to możliwe.
  • Szczególną opieką otoczyć osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi.

 

/źródło: IMGW