Grybów: Policja przejęła nielegalne papierosy i tytoń

Opublikowano 8 kwietnia 2021 przez
Grybów: Policja przejęła nielegalne papierosy i tytoń
Zabezpieczone papierosy – fot. KMP Nowy Sącz

Sądeccy i grybowscy policjanci zabezpieczyli ponad 1200 papierosów oraz 27 kilogramów sprasowanych liści tytoniu. Mężczyzna, który nielegalnie produkował i sprzedawał papierosy został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Policjanci weszli do mieszkania należącego do mężczyzny podejrzewanego o wytwarzanie i sprzedaż papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wewnątrz zabezpieczyli blisko 2 kg krajanki tytoniowej, 45 paczek papierosów, po 18 sztuk w każdej, oraz trzy pudełka z gilzami wypełnionymi tytoniem. Dodatkowo policjanci ujawnili ponad 200 pustych opakowań po papierosach różnych marek, pudełka z gilzami, papierośnice oraz urządzenie służące do wytwarzania papierosów i maszynę do produkcji krajanki tytoniowej. W trakcie przeszukania okazało się, że mężczyzna na terenie ogródka działkowego przechowuje jeszcze sprasowane liście tytoniu przeznaczone do dalszej obróbki – na miejscu zabezpieczono 27 kilogramów liści, a także maszynę do ich krojenia.

Policjanci ustalili, że we wrześniu ubiegłego roku mężczyzna nabył 30 kilogramów suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy, czym naraził Skarb Państwa na stratę ponad 16 tys. złotych tytułu niezapłaconego podatku. Następnie wytwarzał z niego papierosy i pokątnie je sprzedawał.

Mężczyzna, który trudnił się tym przestępczym procederem usłyszał zarzut nabywania wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy oraz wytwarzania papierosów bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych i ich sprzedaży. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym i ustawie o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych grozi mu teraz wysoka grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

/źródło: KMP Nowy Sącz