Przejdź do treści


Grupa seniorów jako pierwsza obejrzała wystawę historyczną w sądeckiej komendzie Policji

Wystawa historyczna w sądeckiej komendzie Policji - fot. KMP Nowy Sącz

Dzisiaj, tj. 22 lipca 2019 roku Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Jarosław Tokarczyk w obecności swojego Zastępcy – mł. insp. Adama Bukańskiego otworzył wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej i 20-lecia istnienia Komendy Miejskiej w Nowym Sączu. Pierwszymi gośćmi zwiedzającymi wystawę byli podopieczni Dziennego Domu Seniora w Nowym Sączu, którzy mieli okazję obejrzeć eksponaty związane z historią Policji zarówno w Polsce, jak i na Sądecczyźnie. Dodatkową atrakcją dla seniorów była możliwość zwiedzenia siedziby sądeckich policjantów.

 

 

Inspektor Jarosław Tokarczyk przywitał pierwszych zwiedzających, którzy pojawili się dzisiaj w sądeckiej komendzie, by obejrzeć wystawę historyczną poświęconą 100. rocznicy powołania Policji Państwowej i 20-leciu istnienia Komendy Miejskiej w Nowym Sączu. Przy okazji komendant podziękował również wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej powstania.

Goście nie kryli zachwytu i z ogromnym zainteresowaniem oglądali eksponaty zgromadzone w sali konferencyjnej. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. oryginalne umundurowanie, w którym policjanci odbywali służbę w latach 1919-2019, przedstawiona została również historia polskiej Policji od 1919 roku oraz najważniejsze wydarzenia z życia sądeckiej jednostki, a członkowie międzynarodowego stowarzyszenia IPA przygotowali kolekcję miniatur radiowozów i policyjnych odznak z całego świata. Dodatkowo, asp. sztab. Barbara Leśniak – policjanta Wydziału Prewencji, przybliżyła zwiedzającym historię powstania Policji Państwowej w Polsce, w tym również na Sądecczyźnie.

Przy okazji wizyty w sądeckiej komendzie Policji seniorzy wysłuchali prelekcji podkom. Justyny Basiagi – funkcjonariuszki Wydziału Prewencji oraz st. sierż. Artura Golińskiego – policjanta Wydziału Ruchu Drogowego, którzy omówili m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa seniorów, w tym przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych oraz wskazali sposoby, jak im przeciwdziałać. Podopieczni Dziennego Domu Seniora otrzymali także ulotki o tematyce profilaktycznej.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie siedziby Komendy Miejskiej Policji. Podopieczni Dziennego Domu Seniora w Nowym Sączu udali się do stanowiska kierowania, czyli miejsca pracy oficera dyżurnego, które zwane jest sercem sądeckiej komendy. Grupa seniorów spotkała się również z technikiem kryminalistyki, który opowiedział o specyfice swojej służby.

***
Wystawę historyczną można obejrzeć do 26 lipca 2019 roku w godzinach od 9 do 13 w sali konferencyjnej na parterze budynku Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przy ulicy Grottgera 50.

Po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest również obejrzenie wystawy w innych godzinach. Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 18 442 43 36.

/źródło: KMP Nowy Sącz