Grand Prix Architektura dla siedziby firmy Vitberg

Opublikowano 24 marca 2018 przez
Grand Prix Architektura dla siedziby firmy Vitberg

22 marca rozstrzygnięta została 2. edycja konkursu pod nazwą Architektura Nowego Sącza XXI wieku. Celem konkursu jest prezentowanie i nagradzania najciekawszych realizacji architektonicznych w Nowym Sączu z ostatnich pięciu lat. W tegorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce zajęła siedziba firmy Vittberg przy ul. Borelowskiego.

– Z wielkim zadowoleniem przyjmuję to, że w Nowym Sączu pojawiły się takie oto budowle i budynki – powiedział witając uczestników konkursu prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Myślę, że będziemy kontynuować ten konkurs przez następne lata i wierzę, że co roku będą się pojawiać równie dobre, a może jeszcze lepsze prace – podsumował Ryszard Nowak.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 20 obiektów, a do ostatecznej oceny dopuszczonych zostało 14. Zdecydowana większość to obiekty komercyjne takie jak sklepy, hotele, biurowce, dom weselny, ale pojawiły się też budynki użyteczności publicznej, a także budynki mieszkalne.

Grand Prix Architektura Nowego Sącza 2013-2017 otrzymała, zaprojektowana przez Pawła Kurzeje, siedziba firmy Vittberg znajdujące się przy ul. Borelowskiego. Jury przyznało także jedną nagrodę i trzy wyróżnienia. Nagroda powędrowała do projektantów hotelu Beskid. Sąd konkursowy wyróżnił także projektantów wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Rokitniańczyków, MMC Brainville i adaptacja starego szpitala żydowskiego przy ul. Kraszewskiego na budynek usługowo-mieszkalny.

– Dobra architektura, można tak w skrócie powiedzieć, to jest właściwy kompromis pomiędzy wyglądem budynku, jego funkcjonalnością i ekonomiką, czyli kosztem wykonania – mówi organizator konkursu, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza Mirosław Trzupek. – W tej chwili dominuje architektura, którą my nazywamy architekturą zrównoważoną, czyli wkomponowana w przestrzeń, w przyrodę i tkankę miejską i wychodząca naprzeciw potrzebom ludzkim – dodaje.

Konkurs organizowany jest przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Oddział Sądecko-Podhalański. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Nowym Sączu. Z pewnością będzie co oceniać, bo liczba pozwoleń na budowę w Nowym Sączu stale rośnie.