Grand Prix Architektura dla siedziby firmy Vitberg

Opublikowano 24 marca 2018 przez

22 marca rozstrzygnięta została 2. edycja konkursu pod nazwą Architektura Nowego Sącza XXI wieku. Celem konkursu jest prezentowanie i nagradzania najciekawszych realizacji architektonicznych w Nowym Sączu z ostatnich pięciu lat. W tegorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce zajęła siedziba firmy Vittberg przy ul. Borelowskiego.

– Z wielkim zadowoleniem przyjmuję to, że w Nowym Sączu pojawiły się takie oto budowle i budynki – powiedział witając uczestników konkursu prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Myślę, że będziemy kontynuować ten konkurs przez następne lata i wierzę, że co roku będą się pojawiać równie dobre, a może jeszcze lepsze prace – podsumował Ryszard Nowak.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 20 obiektów, a do ostatecznej oceny dopuszczonych zostało 14. Zdecydowana większość to obiekty komercyjne takie jak sklepy, hotele, biurowce, dom weselny, ale pojawiły się też budynki użyteczności publicznej, a także budynki mieszkalne.

Grand Prix Architektura Nowego Sącza 2013-2017 otrzymała, zaprojektowana przez Pawła Kurzeje, siedziba firmy Vittberg znajdujące się przy ul. Borelowskiego. Jury przyznało także jedną nagrodę i trzy wyróżnienia. Nagroda powędrowała do projektantów hotelu Beskid. Sąd konkursowy wyróżnił także projektantów wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Rokitniańczyków, MMC Brainville i adaptacja starego szpitala żydowskiego przy ul. Kraszewskiego na budynek usługowo-mieszkalny.

– Dobra architektura, można tak w skrócie powiedzieć, to jest właściwy kompromis pomiędzy wyglądem budynku, jego funkcjonalnością i ekonomiką, czyli kosztem wykonania – mówi organizator konkursu, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza Mirosław Trzupek. – W tej chwili dominuje architektura, którą my nazywamy architekturą zrównoważoną, czyli wkomponowana w przestrzeń, w przyrodę i tkankę miejską i wychodząca naprzeciw potrzebom ludzkim – dodaje.

Konkurs organizowany jest przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Oddział Sądecko-Podhalański. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Nowym Sączu. Z pewnością będzie co oceniać, bo liczba pozwoleń na budowę w Nowym Sączu stale rośnie.