Przejdź do treści


“Gospodarcze Lokomotywy Sądecczyny”

"Gospodarcze Lokomotywy Sądecczyny" - fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

26 listopada, w Parku Technologicznym MMC Brainville odbyła się uroczysta “Gala 100”, będąca zwieńczeniem 5 edycji projektu „Gospodarcze Lokomotywy Sądecczyzny”. W gali uczestniczyli między innymi wiceminister finansów Wiesław Janczyk oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Fundacja Pomyśl o Przyszłości.

W trakcie gali głos zabrał Wiceminister finansów Wiesław Janczyk – Dla mnie dzisiejsze spotkania z najbardziej kreatywnymi przedsiębiorcami i ludźmi sukcesu to powrót do dumy i zadowolenia. Kiedy przez lata pracowałem w Nowym Sączu dla instytucji finansowej przyjeżdżali do nas ludzie z różnych stron Polski, zwłaszcza ze stolicy Małopolski – Krakowa – i mówili “Macie tutaj wspaniały region, tutaj jest tyle osób podejmujących aktywność gospodarczą, możecie robić tutaj dobry biznes”. Dzisiaj kiedy przyjeżdżają do mnie ludzie z różnych okolic i różnych regionów naszego kraju Sądecczyzna dalej jest dla mnie powodem do dumy, to jest region, to miejsce, z którego przyszedłem, z którego wyrosłem. – powiedział Wiesław Janczyk. Wiceminister dodał także, jak ważny w kształtowaniu polityki państwa jest zdanie przedsiębiorców. – Głos przedsiębiorców sądeckich i polskich w Ministerstwie Finansów, w którym mam zaszczyt i honor dzisiaj urzędować, jest słuchany i słyszany. Dzisiaj ten głos, który płynie ze środowiska Fundacji, z całego jej otoczenia ma skalę małych i średnich przedsiębiorstwa, ale także ma głos tych, które mają charakter globalny i zapewniam o tym, że jest słuchany z należytą uwagą. Cieszę się z formuły tego spotkania, ponieważ ona pokazuje co życzliwi ludzie mogą zrobić dla powiększania kapitału społecznego – powiedział Wiesław Janczyk.

Prezydent Ryszard Nowak podkreślił, że działalność sądeckich przedsiębiorstw ma wpływ nie tylko na ten region, ale na cały kraj. – 100 lokomotyw Sądecczyzny to nie tylko lokomotywy sądecczyzny, ale Polski. Tutaj wbrew temu, co niektórym się wydaje, jest trudniej niż w niektórych miejscach Polski i to, że Państwo osiągacie takie sukcesy zawdzięczacie tylko, a może przede wszystkim, własnej determinacji i ciężkiej pracy, wynikającej z doświadczeń wcześniejszych pokoleń. Sądzę, że niedługo będzie 200 lokomotyw, bo z roku na rok coraz więcej przybywa firm i ludzi, którzy chcą sami mieć we własnych miejscach los swój, swoich rodzin, swoich najbliższych, ale też innych ludzi, którym dają pracę – powiedział prezydent.

Ryszard Nowak zauważył, że najważniejsza w osiąganiu wyznaczonych celów jest współpraca. – Życzę wszystkim sukcesów, wielu osiągnięć i jednego, żebyśmy się nie poddawali mimo wielu przeciwności. Kiedyś udowodnimy, że osiągniemy swój cel i sukces. Musimy pracować wszyscy bez względu na to, co nas dzieli. Nie wytykajmy sobie błędów, natomiast myślmy o tym, że wspólnie jesteśmy w stanie osiągnąć wiele, bo bardzo wiele zależy też od przedsiębiorców – to nie jest tak, że decydują tylko politycy, decydujecie również Państwo, ponieważ wasz głos jest wbrew pozorom bardzo słuchany i doceniany – powiedział Ryszard Nowak.

Za najprężniej rozwijających sądecką gospodarkę przedsiębiorców uznano: Rogala, Tymbark, Spółdzielnia Pracy Muszynianka, Newag, Mechanika, Astral.

Lista laureatów

Powiat gorlicki:

 • Firma Rogala
 • Firma Gór Stal
 • Firma Astral

Powiat limanowski:

 • Firma Tymbark
 • Firma Emiter
 • Firm Limatherm

Powiat nowosądecki:

 • Spółdzielnia Pracy „Muszynianka”
 • Kantor Wymiany Walut Jarosław Szczygieł Stary Sącz
 • Firma Mo Bruk

Miasto Nowy Sącz:

 • Firma Newag
 • Firma Cetrum
 • Firma Erbet

Największy awans rankingu 2016

 • Firma Mechanika
 • Debiut w rankingu 2016:
 • Firma Astral

 

Debata pod hasłem „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy

W debacie wzięli udział przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz władz rządowych i samorządowych z honorowym gościem Wiesławem Janczykiem, wiceministrem finansów. Debatę poprowadzi Bożena Damasiewicz – prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości.

Już od 5 lat Fundacja Pomyśl o Przyszłości wraz z „Dobrym Tygodnikiem Sądeckim” podejmuje się zadania wyłonienia stu największych firm na Sądecczyźnie, które tutaj mają swoją siedzibę, tworzą miejsca pracy i są lokomotywami gospodarczymi dla regionu.

W uroczystej gali uczestniczyli sądeccy przedsiębiorcy, starosta nowosądecki Marek Pławiak, starosta limanowski Jan Puchała, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, radny wojewódzki Stanisław Pasoń, parlamentarzyści Jan Duda i Arkadiusz Mularczyk.

źródło: www.nowysacz.pl