Przejdź do treści


Gmina Stary Sącz. Dwie osoby utonęły w jednym ze stawów w Mostkach

fot. KM PSP Nowy Sącz

Przez kilka godzin strażacy szukali dwóch osób, które w poniedziałek 14 sierpnia, po południu zniknęły pod wodą w jednym ze stawów w Mostkach w gminie Stary Sącz.

Około godziny 15:30 oficer dyżurny Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Nowym Sączu otrzymał zgłoszenie o dwóch osobach, które wpadły do wody w stawie i nie wypłynęły. W akacji poszukiwawczej uczestniczyło 7 zastępów straży pożarnej, policja oraz Specjalistyczna Grupa Wodno Nurkowa. Z wody zostały wyciągnięte zwłoki dwóch  osób. Dziecko w wieku 12 lat i mężczyzna w wieku 20 lat.

Korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk niesie ze sobą wiele poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Przede wszystkim, brak nadzoru nad kąpieliskiem może prowadzić do utonięć i wypadków wodnych, zwłaszcza w przypadku osób nieumiejących pływać lub dzieci. Brak wyznaczonych stref kąpielowych oraz brak informacji o głębokości i potencjalnych zagrożeniach może zwiększać ryzyko niebezpiecznych sytuacji. W 2022 roku w Polsce utonęło 419 osób, w tym 212 osób podczas wakacji. Co druga ofiara utonięcia w Polsce miała ponad 50 lat, a co czwarta osoba przed utonięciem spożywała alkohol.

/fot. KM PSP Nowy Sącz