Przejdź do treści


Gaboń. W lesie odnaleziono niewybuchy z czasów II Wojny Światowej

Niewybuchy znalezione w lesie - źródło: KMP Nowy Sącz

W terenie leśnym w miejscowości Gaboń (gmina Stary Sącz) znaleziono groźne pozostałości z czasów II Wojny Światowej. Teren wokół znaleziska został zabezpieczony przez policjantów.

– 1 marca br., po godzinie 12 dyżurny Komisariatu Policji w Starym Sączu został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w terenie leśnym w miejscowości Gaboń. Skorodowane pociski ujawnił podczas spaceru mieszkaniec Sądecczyzny. Skierowany na miejsce policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że są to dwa pociski moździerzowe o długości 35 cm, pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. – informuje podkom. Justyna Basiaga Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu .

Dzisiaj na miejsce ma przybyć załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która przetransportuje niewybuchy na poligon, gdzie zostaną zneutralizowane.

Co zrobić, gdy znajdziemy niewybuch?
W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić Policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu!

Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają znalezisko.

/źródło: KMP Nowy Sącz