Przejdź do treści

Funkcjonariusze KaOSG zatrzymali szefa zorganizowanej grupy przestępczej i jego 4 współpracowników

Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych. Na polecenie prokuratora 21 stycznia 2020 r. funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali szefa grupy i jego 4 współpracowników.

Kilkudziesięciu podejrzanych w postępowaniu
Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej co najmniej od 2017 roku na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, zajmującej się głównie produkcją i dystrybucją krajanki tytoniowej, wprowadzaniem do obiegu papierosów i spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Dotychczas, łącznie z obecnie zatrzymanymi, zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełniania przestępstw karnoskarbowych usłyszało w toku postępowania 34 podejrzanych.

Zarzuty
Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z nich kierowania ta grupą. Ponadto mężczyznom przedstawiono zarzut nielegalnego wytworzenia kilkunastu ton krajanki tytoniowej o wartości blisko 5,5 mln złotych, a ponadto jej przewożenia i zbywania. Swoimi czynami zatrzymani narazili Skarb Państwa na uszczuplenia w podatku akcyzowym ponad 5 mln złotych. Niektórym z zatrzymanych zarzucono nielegalne nabywanie wyrobów akcyzowych, czym narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie nie mniejszej niż 3,9 mln złotych. Dwóch zatrzymanych usłyszało także zarzuty naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przez posiadanie substancji psychoaktywnej w postaci amfetaminy.

Zagrożenie karą
Za kierowanie grupą przestępczą grozi od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec 5 zatrzymanych, prokurator złożył do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

/źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu