Przejdź do treści


Filmy znad Dunaju w Nowym Sączu – 29 Maja rusza Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie SOKÓŁ

29 Maja rusza Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie SOKÓŁ

Centrum Węgierskie w Krakowie zaprasza na trzynastą już odsłonę Węgierskiej Wiosny Filmowej będącej coroczną prezentacją najnowszych filmów fabularnych i krótkometrażowych nagrodzonych na węgierskich oraz międzynarodowych festiwalach filmowych. Przegląd organizowany jest przez Centrum Węgierskie od 2001 roku.

To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce, a zarazem jedyny taki festiwal w Europie, w ramach którego co roku widzowie w 8-10 miastach mają okazję obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii. W tym roku Węgierska Wiosna Filmowa potrwa do 23 czerwca i odwiedzi dziesięć miast: Szczecin, Kraków, Toruń, Warszawę, Nowy Sącz, Katowice, Wrocław, Lublin, Łódź i Poznań. W Nowym Sączu festiwal odbędzie się w terminie 29 maja – 2 czerwca.

Polscy widzowie będą mogli obejrzeć w sumie pięć długometrażowych i pięć krótkometrażowych węgierskich produkcji, które w ciągu ubiegłych dwóch lat zdobyły uznanie światowej publiczności. Jako pierwszy zobaczymy nagrodzony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Chicago i Transylwanii film Márty Mészáros Zorza Polarna, którego bohaterka odkrywa sięgające powojennych czasów sekrety rodzinne. Nagrodzony za najlepszą muzykę do filmu zagranicznego (Los Angeles Hollywood Music in Media Awards) Budapeszt noir (reż. Éva Gárdos) to kryminał, którego akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Główny bohater prowadzący na własną rękę śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety coraz bardziej zagłębia się w świat prostytucji, pornografii i podejrzanych układów politycznych. Przerażający obraz przemocy i nienawiści na tle rasowym ukazuje film Árpáda Bogdána Genesis – zdobywca Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii i Walencji. W filmie dokumentalnym Projekt Babcia (reż. Bálint Révész) trzech wnuków i trzy babcie wyruszają w podróż pełną trudnych, odważnych pytań i nieoczekiwanych odpowiedzi. Osadzona w czasach zimnej wojny czarna komedia Balázsa Lengyela Lajko – Cygan w kosmosie opowiada historię pilota zajmującego się na co dzień opryskiwaniem roślin, który całe życie marzy o podróży kosmicznej. W programie festiwalu jak co roku znalazły się również wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe stworzone przez najlepszych reżyserów młodego pokolenia.
Przegląd filmu węgierskiego realizowany jest dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Im. Wacława Felczaka oraz Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego.
Festiwal objęty jest honorowym patronatem Ambasady Węgier w Warszawie oraz Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.

Szczegółowy program na hungary.art.pl oraz www.facebook.com/WegierskaWiosnaFilmowa

W nowym Sączu Węgierska Wiosna Filmowa potrwa od 29 maja do 2 czerwca.