Przejdź do treści

Dwaj młodzi Afgańczycy zatrzymani w Muszynie przez Straż Graniczną

W sobotę późnym popołudniem strażnicy graniczni otrzymali informację z Komendy Powiatowej Policji w Krynicy-Zdroju o 2 obcokrajowcach, poruszających się pieszo w Muszynie. Funkcjonariusze SG udali się na miejsce, celem przeprowadzenia kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Ustalono, że dwaj młodzi mężczyźni przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski pieszo w rejonie miejscowości Leluchów – Cirć. Na teren Słowacji dostali się w naczepie samochodu ciężarowego, wiozącego stal z Serbii.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich obywatelstwo i tożsamość. Zostali zatrzymani w związku z tym, że przebywali na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu, uprawniającego ich do wjazdu i pobytu w Polsce oraz przekroczyli granicę RP wbrew przepisom prawa. Ustalono, że mężczyźni mają 17 i 18 lat. Oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu.

W związku z nielegalnym pobytem, Komendant Placówki SG w Tarnowie wszczął postępowania administracyjne o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu, a Sąd Rejonowy w Nowym Sączu wydał postanowienie o umieszczeniu ich w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Białymstoku i Kętrzynie.

/źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej