Przejdź do treści


Debatowali na temat czystego powietrza w Nowym Sączu

Posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska w Nowym Sączu - foto. UM NS

Nowy Sącz znajduje się w czołówce polskich i europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Właśnie dlatego w środę odbyło się tutaj wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W obradach Komisji uczestniczyli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, zastępca głównego inspektora ochrony środowiska. Marek Surmacz i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski. Na spotkaniu obecni byli także włodarze sądeckich miast i gmin.

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu Paweł Kupczak przedstawili posłom informację na temat działań, zapewniających poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu oraz Kotlinie Sądeckiej.

Prezydent Handzel mówił między innymi o podpisanym w kwietniu tego roku, przez włodarzy sądeckich miast i gmin, Akcie Czystego Powietrza dla Sądecczyzny, a także o sprzedaży błękitnego węgla oraz prowadzonej edukacji dzieci i młodzieży.

– Nowy Sącz stoi przed wielkimi wyzwaniami. Jesteśmy w czołówce Polski, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, więc musimy z tym podjąć drastyczną walkę. Będzie potrzeba wsparcia dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Swoimi działaniami wpisujemy się też w rządowy program „Czyste Powietrze” – mówił w czasie posiedzenia komisji prezydent Handzel, który na koniec podziękował posłankom i posłom za zainteresowanie Nowym Sączem oraz działaniami, jakie miasto podejmuje na rzecz poprawy powietrza.

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa prowadziła już posiedzenia wyjazdowe na temat czystego powietrza w Rabce oraz Zakopanem.

/źródło: UM Nowy Sącz