Przejdź do treści


Czy w Nowym Sączu powstanie kolejny most nad Dunajcem?

Rondo w Brzeznej - Fot. Maciej Berowski

W ubiegłym tygodniu sądeccy samorządowcy podpisali List intencyjny w sprawie budowy Obwodnicy Doliną Dunajca. Prezydent Nowego Sącza, starosta nowosądecki, burmistrz Starego Sącza oraz wójtowie gmin: Chełmiec, Łącko, Łososina Dolna i Podegrodzie, deklarują w piśmie współpracę w osiągnięciu wspólnego celu jakim jest stworzenie nowego rozwiązania komunikacyjnego na Sądecczyźnie tzw. Obwodnicy Doliną Dunajca

Obwodnica Doliną Dunajca ma przebiegać od Kurowa (okolice kamieniołomu), przez nowy most nad Dunajcem, do ul. Jagodowej. Następnie nowa droga będzie przebiegać wzdłuż wału do ronda w Podrzeczu, gdzie zbiegnie się z obwodnicą zachodnią. Planowana jest także budowa drugiego mostu nad Dunajcem, łączącego Świniarsko z ul. Piramowicza w Nowym Sączu a w przyszłości także z Węgierską BIS.

Jak donosi Gazeta Krakowska, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zadeklarował przesunięcie budowy Węgierskiej BIS na późniejszy termin, żeby przyspieszyć realizację Obwodnicy Doliną Dunajca – Wszyscy doszliśmy do wniosku, że priorytetowym zadaniem będzie wykonanie pierwszego etapu obwodnicy doliną Dunajca. Most łączący ul. Piramowicza ze Świniarskiem i około kilometrowy odcinek drogi biegnącej do obwodnicy zachodniej rozładuje też ruch na ul. Węgierskiej.

Z kolei Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec zadeklarował że gmina wybuduje odcinek drogi od mostu w Świniarsku do ronda w Podrzeczu jeśli tylko miasto wybuduje most.

Realizacja tak rozległego projektu będzie kosztowna, dlatego najprawdopodobniej zostanie podzielona na kilka etapów. W pierwszej kolejności samorządy mają przedstawić konkretne plany Obwodnicy Doliną Dunajca wraz ze wskazaniem źródeł finansowania poszczególnych odcinków. Gmina Chełmiec posiada już prawomocne decyzje środowiskowe dla odcinków obwodnicy z Kurowa do Chełmca oraz od skrzyżowania przed mostem heleńskim w Nowym Sączu do Brzeznej.

Samorządowcy podkreślają, że planowana Obwodnica Doliną Dunajca nie tylko usprawni ruch komunikacyjny w rejonie Nowego Sącza, ale uruchomi również nowe tereny pod inwestycje.