Przejdź do treści


Czy sieć monitoringu jakości powietrza poprawi jego jakość w Nowym Sączu?

fot. malopolska.pl

Na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja że Nowy Sącz został ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju liderem Sieci Jakości powietrza, co tak naprawdę to oznacza?

W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, o którym pisaliśmy w maju ubiegłego roku Nowy Sącz znalazł się na 14 miejscu w Europie i na 7 w Polsce pod względem zanieczyszczonego powietrza – https://www.nowy-sacz.info/sadeckie-powietrze-moze-skracac-zycie-nawet-o-kilka-lat-alarmujacy-raport-who-o-jakosci-powietrza-w-polskich-miastach/. Ogłoszenie Nowego Sącza jako lidera Sieci Jakości powietrza przez Ministerstwo Rozwoju w praktyce oznacza że w mieście rozbudowano instalację monitorującą, nie oznacza jednak poprawy jakości samego powietrza.

Dzięki rozbudowanej instalacji monitorującej jakość powietrza można będzie lepiej ocenić skuteczność walki ze smogiem, mogą one również wpłynąć na kluczową w tym obszarze świadomość mieszkańców. Wyniki dotychczasowych pomiarów pokazują że jest bardzo źle, kilka lat życia w smogu może wywołać chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera 45 tys. osób.