Przejdź do treści

Czy Nowy Sącz straci pieniądze z UE przez „strefy wolne od LGBT”?

Ratusz w Nowym Sączu - Fot. Maciej Berowski

Jak informuje Radio RMF FM – Nowy Sącz prawdopodobnie straci pieniądze z Unii Europejskiej przez uchwałę ws. „stref wolnych od LGBT”.Wcześniej unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”.

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”, zostało odrzuconych – napisała na Twitterze Helena Dalli.

Nie potwierdzono jeszcze, które polskie miasta stracą pieniądze, ale według doniesień radia RM-FM będą to prawdopodobnie Nowy Sącz i Tuchów.

Małopolski Tuchów, który przyjął uchwałę „stref wolnych od LGBT”, wystąpił o dofinansowanie w wysokości 18 tys. euro na organizację Dni Miast Partnerskich. W lutym francuskie miasto partnerskie Saint Jean de Braye zawiesiło współpracę z gminą, podając jako przyczynę właśnie uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”.

Podobna sytuacja jest w Nowym Sączu, gdzie Rada Miasta, głosami radnych z klubu PiS, przegłosowała uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”. W maju współpracę z miastem zawiesił niemiecki partner samorządu – miasto Schwerte.