Przejdź do treści


Czy nowosądecki Zamek zostanie odbudowany?

  • Opublikowano:
  • Autor:
Czy nowosądecki Zamek zostanie odbudowany? - fot. UM NS

W czwartek (18 października) w Ratuszu, odbyła się konferencja prasowa poświęcona odbudowie nowosądeckiego Zamku, w trakcie której Prezydent Ludomir Handzel oraz prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego Jarosław Suwała, przedstawili plan odbudowy nowosądeckiego Zamku.

– Temat Zamku Królewskiego w Nowym Sączu jest często poruszany przez mieszkańców Nowego Sącza. Zamek to nasza chluba i duma, dlatego też kilka miesięcy temu poprosiłem prezesa Jarosława Suwałę, aby zajął się tą sprawą – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Mam nadzieję, że nasze działania będą stanowić wstęp do dyskusji nad kwestią odbudowy zamku, jej celowości, a także tempa tego przedsięwzięcia. – Rekonstrukcja tego obiektu byłaby przełomowym momentem w historii Nowego Sącza i jest to olbrzymia szansa dla ożywienia turystyki w mieście – dodał prezydent.

Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, zleciła już badania archeologiczne terenu wokół ruin nowosądeckiego Zamku , które zakończą się w pierwszej połowie przyszłego roku.

– Do tej pory nie wykonano jeszcze szczegółowych badań wykopaliskowych wzgórza zamkowego. Wiemy jedynie, że wzgórze rozerwał wybuch w 1945 roku, po którym pozostał duży lej. Obecnie czekamy na zezwolenie Muzeum Okręgowego na przyjęcie wykopanych znalezisk – mówił prezes SARR Jarosław Suwała.

Na stronie www.zameksacz.pl, sądeczanie można podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi planowanej inwestycji, oraz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami.

/źródło: UM NS