Przejdź do treści


Chciał porwać autobus – Został obezwładniony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej

Zdjęcie poglądowe. Funkcjonariusze KaOSG podczas zajęć z zakresu medycyny taktycznej.

Zespół Służby Zdrowia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – złożony z pracownika cywilnego i funkcjonariusza – wybierając się w ubiegłym tygodniu na szkolenie do młodzieży szkolnej z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie przypuszczał, że w drodze powrotnej będzie świadkiem, a nawet więcej – weźmie udział w zdarzeniu … jak z filmu akcji.

W miejscowości Sienna (gm. Gródek nad Dunajcem) nagle z przeciwległego pasa drogi – wielokrotnie używając sygnałów świetlnych – w stronę pojazdu służbowego Straży Granicznej zjechał autobus. Jadąc pod prąd, wymusił gwałtowne zatrzymanie oznakowanego samochodu.

Z autobusu wybiegł zdenerwowany i zakrwawiony kierowca, prosząc o udzielenie pomocy, a także o podjęcie interwencji wobec agresywnego pasażera.

Funkcjonariusz SG niezwłocznie przystąpił do działania. Aby zminimalizować ryzyko kolizji drogowej, polecił kierowcy przestawienie pojazdu na nieodległy przystanek autobusowy i ustalił fakty.
Według relacji świadków zdarzenia, podczas jazdy doszło do czynnej napaści na kierującego pojazdem przez nietrzeźwego i agresywnego pasażera, który wykorzystując chwilę dezorientacji kierowcy, usiłował najprawdopodobniej zatrzymać pojazd w miejscu niedozwolonym. Awanturujący się podróżny próbował przejąć kontrolę nad autobusem, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia kilkunastu pasażerów autobusu, poruszającego się na krótkich, krętych i stromych odcinkach drogi, wzdłuż licznych nierówności terenowych.

Funkcjonariusz SG obezwładnił krewkiego pasażera i udaremnił jego ucieczkę, pozostając w autokarze do czasu przybycia patrolu Policji. Towarzysząca funkcjonariuszowi pielęgniarka udzieliła poturbowanemu kierowcy pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy Policji, awanturnik został wyprowadzony z autobusu do radiowozu. Funkcjonariuszom Policji udzielono informacji o szczegółach zdarzenia, a dzielna ekipa ze Służby Zdrowia KaOSG udała się w drogę powrotną do Nowego Sącza. To nie pierwsze zdarzenie z udziałem ww. funkcjonariusza, który udzielił pomocy potrzebującym. W ubiegłym roku, w czasie wolnym od zajęć służbowych uratował życie nieoddychającemu, starszemu mężczyźnie.

/Zdjęcie poglądowe. Funkcjonariusze KaOSG podczas zajęć z zakresu medycyny taktycznej. – źródło: karpacki.strazgraniczna.pl