Przejdź do treści


Chcesz mieć zdrowe stawy? Oto co musisz wiedzieć!

Joga

Stawy są bardzo ważnym elementem ludzkiego organizmu. To dzięki nim jesteś w stanie swobodnie wykonywać rozmaite czynności, poruszając rękami i nogami. Musisz więc zadbaj o utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. Jak tego dokonać? Co się przyda? Czy Artresan przyda się jako suplement? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Dlaczego trzeba dbać o stawy?

Stawy odgrywają niezastąpioną rolę w codziennej mobilności oraz jakości życia. Są niczym dobrze naoliwione zawiasy, umożliwiające płynne i efektywne ruchy naszego ciała – od podnoszenia filiżanki herbaty, przez jazdę na rowerze, aż po skomplikowane sekwencje taneczne. Bez sprawnie działających stawów każde z tych zadań stawałoby się trudne, a nawet niemożliwe do wykonania.

Mimo to stawy często są niedoceniane, a ich znaczenie dostrzegamy dopiero wówczas, gdy pojawiają się problemy zdrowotne. Ból, sztywność, ograniczona ruchomość to nieprzyjemne objawy, mogące znacząco ograniczyć aktywność i wpływać na komfort życia. Tylko zdrowe stawy mogą gwarantować pełnię ruchu i swobody, a tym samym pełnię życia.

Codzienna dieta vs. stawy – jakie produkty powinny się znaleźć w menu?

Niektóre produkty żywnościowe zawierają składniki odżywcze, które mogą przeciwdziałać stanom zapalnym, wspierać regenerację chrząstki stawowej i poprawiać ogólną elastyczność stawów. To przede wszystkim ryby tłuste (łosoś, sardynki czy makrela) jako świetne źródło kwasów omega-3, a także orzechy, oleje zimnotłoczone i nasiona.

Równie ważne w diecie dla zdrowych stawów są warzywa i owoce, szczególnie te bogate w witaminę C, jak cytrusy, truskawki, kiwi, czy papryka. Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, który jest kluczowym składnikiem chrząstki stawowej. Ponadto nie możemy zapominać o produktach z witaminą D i wapniem, czyli na przykład o nabiale i jajach.

Niewskazane są zaś tłuste mięsa, przetwory mięsne, smalec, żywność wysokoprzetworzona, słone przekąski typu chipsy, gotowe dania garmażeryjne oraz wypełnione cukrem napoje gazowane.

Artresan – suplementacja do zadań specjalnych

Niekiedy bywa jednak tak, że trudno jest zachować w pełni zbilansowaną dietę i potrzeba czegoś o skutecznym działaniu. Chcąc wspomóc prawidłowy stan chrząstki stawowej, możesz zdecydować się na suplementację. Jednym z preparatów o takim działaniu jest Artresan, który kupisz w aptece Nowa Farmacja. Do wyboru masz Artresan w tabletkach, kapsułkach i saszetkach.

W podstawowej wersji skład opiera się na glukozaminie oraz MSM (siarce organicznej) jako dwóch składników budulcowych chrząstki stawowej, uzupełnionej składnikami roślinnymi oraz mineralnymi. Natomiast wersja Artresan Efekt zawiera unikalny i opatentowany składnik AprèsFlex®, który mówiąc najprościej, jest naturalnym ekstraktem najnowszej generacji z Boswellia serrata. Wszystkie warianty mają przyczynić się do poprawy sprawności stawów.

 

Aktywność fizyczna – które ćwiczenia są wskazane?

Nieodłącznym elementem profilaktyki zdrowotnej, w tym także troski o stan stawów, jest oczywiście aktywność fizyczna. Ćwiczenia pomagają wzmacniać mięśnie otaczające stawy, co z kolei może zmniejszyć obciążenie na sam staw, zapobiegać urazom i zmniejszać ból. Ponadto ruch pomaga w utrzymaniu prawidłowego zakresu ruchu w stawach i poprawia ogólną kondycję fizyczną.

Aerobik wodny, pływanie, joga czy pilates to przykłady ćwiczeń niskoobciążeniowych, które są zwykle bezpieczne i korzystne dla osób z problemami stawowymi. Zalecana jest także jazda na rowerze, na rolkach oraz nordic walking. Pamiętaj tylko o odpowiedniej rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających, by nie nabawić się kontuzji.

Dbaj o swoje stawy! Jedz odpowiednie produkty, suplementuj Artresan i regularnie się ruszaj! Na zdrowie!