Przejdź do treści


Cenzura prezydenta Nowaka w imię św. Małgorzaty

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak - fot. UM Nowego Sącza

O Nowym Sączu znowu zrobiło się głośno, wszystko za sprawą decyzji prezydenta Ryszarda Nowaka o zakazie wyświetlania filmu dokumentalnego o związkach partnerskich “Artykuł 18” w miejskich instytucjach kultury.

10 listopada w nowosądeckiej “Małej Galerii” miała odbyć się prezentacja filmu “Artykuł 18” opowiadającego o staraniach o wprowadzenie równouprawnienia osób LGBT w Polsce. Organizatorzy pokazu z fundacji “Równość.org.pl” zostali jednak poinformowani, że nie mogą skorzystać z sali, ponieważ w budynku pękła rura i konieczne jest przeprowadzenie remontu. Później okazało się jednak, że prezentacja filmu została zablokowana przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Tomasz Michałowski zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej w rozmowie z portalem “Sądeczanin” wyjaśnił, jaka była przyczyna odmowy prezydenta Ryszarda Nowaka. – Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty. Nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania – powiedział Tomasz Michałowski.

Przedstawiciele fundacji “Równość.org.pl” skierowali w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawą zainteresował się także Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że decyzja prezydenta Ryszarda Nowaka to “cenzura w imię św. Małgorzaty”.