Przejdź do treści


Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie

Kontrola drogowa - fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących podczas świąt, od 22 do 26 grudnia na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania pod nazwą Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie.

W tym wyjątkowym okresie, który także łączy się ze wzmożonymi wyjazdami do bliskich, funkcjonariusze dołożą wszelkich starań by każdy z nas bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Dlatego też głównym zadaniem policjantów w tym okresie będzie upłynnienie ruchu pojazdów, szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach wylotowych, zwłaszcza w dni wyjazdów i powrotów, czyli w najbliższy weekend oraz w drugi dzień świąt.

Mimo świątecznej atmosfery, nie będzie taryfy ulgowej dla osób, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg, czyli innych kierowców i pieszych.

Dlatego też w czasie działań Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie, policjanci pełniący służbę na drogach będą zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierowców. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu znacząco wpływa na nasz refleks i koncentrację, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Policjanci będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci.

Będą również sprawdzać czy kierowcy nie przekraczają dopuszczalnej prędkości, udzielają pierwszeństwa przejazdu, prawidłowo wyprzedzają oraz prawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, ponieważ takie wykroczenia stanowią główne przyczyny wypadków i kolizji drogowych na Sądecczyźnie.

Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście opony.

Przed podróżą należy też sprawdzić wszystkie dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło.

W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym i zrelaksowanych. Lepiej też zdjąć nogę z gazu i dojechać nieco później, ale bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży i móc cieszyć się świąteczną atmosferą z najbliższymi.

/KMP Nowy Sącz