Bezpiecznie na drogach – działania sądeckiej Policji „Wielkanoc 2017"

Opublikowano 12 kwietnia 2017 przez
Bezpiecznie na drogach – działania sądeckiej Policji „Wielkanoc 2017"

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi i zwiększonym natężeniem ruchu na drogach sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze nie tylko będą kontrolowali prędkość, ale przede wszystkim stan trzeźwości kierujących.
W piątek (14.04.17) sądeccy policjanci rozpoczynają działania ”Wielkanoc 2017”, które potrwają do poniedziałku (17.04.17). Akcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących oraz ograniczenie zdarzeń drogowych. Okres świąteczny charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.
W ramach prowadzonych działań sądeccy funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych węzłach komunikacyjnych powiatu nowosądeckiego oraz drogach wylotowych z aglomeracji miejskich. W przypadku zaistnienia poważnych utrudnień w ruchu funkcjonariusze w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe, nadzorować poszczególne skrzyżowania nie dopuszczając do ich blokowania.
Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje, wobec uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków a przede wszystkim:

  • przekraczających dopuszczalną prędkość,
  • niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
  • nieudzielających pierwszeństwa przejazdu,
  • nieprawidłowo przejeżdżających przejścia dla pieszych,
  • nieprawidłowo wyprzedzających,
  • kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.

Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.
Informujemy, że w dniu 15 kwietnia 2017 roku obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniach 16 i 17 kwietnia br. w godz. od 8:00 do 22:00
Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów na widoku w zaparkowanych pojazdach. Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy, włączaniu świateł oraz przewożeniu dzieci zgodnie z przepisami. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Unikajmy dróg głównych, które są bardziej zatłoczone niż drogi gminne. Nie jedźmy w godzinach największego ruchu, to mniej bezpieczne i wydłużające czas przejazdu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy – bądźmy kulturalni wobec nich.
Przypominamy również o wielkanocnym poniedziałku. Postarajmy się aby stary obyczaj „śmigusa dyngusa” nie stał się wybrykiem chuligańskim. Apelujemy do rodziców o uświadomienie pociechom, że polewanie wodą przypadkowych przechodniów i pojazdów w ruchu, zrzucanie woreczków z wodą z okien budynków i inne tego typu zachowania, to narażanie innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy, że w przypadku oblewania osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. popełniamy wykroczenie. Osoba ponosi w związku z tym konsekwencje. Może to być nałożona przez policjantów grzywna w postaci mandatu karnego bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

źródło: KM Policji w Nowym Sączu