Przejdź do treści


„Bezpieczna Kobieta w ruchu drogowym”

Kontrola drogowa - fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz Wydział Ruchu Drogowego KMP w Krakowie w czwartek 8 marca 2018 roku, organizują działania profilaktyczno – edukacyjne z okazji „Dnia Kobiet”.

Policjanci ruchu drogowego kontrolując kobiety prowadzące pojazd, będą edukować je w kwestii prawidłowych zachowań na drodze. Ponadto w tym dniu płeć piękna, otrzyma od policji upominek.

Obecnie widok kobiety za kierownicą samochodu osobowego nikogo nie dziwi, coraz częściej można je również zobaczyć jako kierowców tira, autobusu czy też tramwaju, a jak pokazują statystyki panie prowadzą pojazd lepiej niż panowie. Przedstawiamy krótką statystykę pokazującą jak kobiety w Małopolsce radzą sobie za kierownicą:

W 2017 roku kobiety w Małopolsce spowodowały znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Z ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących jakie miały miejsce w ubiegłym roku, tj. 3078 z winy pań doszło do 177 natomiast z winy panów zaistniało 2246. Z danych tych wynika, że w 73 % to właśnie mężczyźni przyczynili się do tych zdarzeń drogowych. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to w roku 2017 z winy kobiet na drodze śmierć poniosło 16 osób podczas gdy z winy mężczyzn zginęły 104 osoby.

Znacznie mniej kobiet prowadzi także pojazdy pod wpływem alkoholu. Z danych wynika, że w ciągu roku panie na podwójnym gazie spowodowały 14 wypadków – bez ofiar śmiertelnych, zaś panowie spowodowali ich 130, w których 13 osób poniosło śmierć.

Często zarzuca się kobietom, że nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, jednak statystyki pokazują, że to panowie popełniają więcej wykroczeń, jeżdżą znacznie szybciej oraz częściej nie ustępują pierwszeństwa zwłaszcza na przejściu dla pieszych.

Można zatem powiedzieć, że kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu.

/KMP Nowy Sącz