Przejdź do treści


Bez tragedii na sylwestra… czyli jak obchodzić się z fajerwerkami

fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Co roku, w noc sylwestrową, dochodzi do groźnych wypadków, spowodowanych nieumiejętnym obchodzeniem się z petardami i fajerwerkami. A wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa i zachować szczególną ostrożność, by nie doszło do tragedii…

Odpalając fajerwerki zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób, które znajdują się w pobliżu, dlatego nie należy używać środków pirotechnicznych w dużej grupie osób i w miejscach publicznych. Nie wolno odpalać petard pod wpływem alkoholu, wewnątrz pomieszczeń, na balkonie, a odpalonych trzymać w dłoniach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, typu utrata wzroku, palców lub całej ręki! Szczególnie dzieci nie powinny bez opieki dorosłych posługiwać się środkami pirotechnicznymi.

Fajerwerków nie wolno też “rozbierać”, jak również podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je wystrzelić. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nigdy nie wolno podchodzić by sprawdzić, co się stało, ponieważ wówczas może dojść do niekontrolowanego wybuchu. Dlatego zawsze trzeba zachować bezpieczną odległość – jest ona podana na instrukcji obsługi.

Na środkach pirotechnicznych powinna znajdować się instrukcja użycia w języku polskim, która określa sposób odpalenia oraz zawiera ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania. Przed rozpoczęciem odpalania należy ją dokładnie przeczytać. Postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard. Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach mających odpowiednie zezwolenie (koncesję dotyczącą obrotu materiałami pirotechnicznymi). Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (typu pęknięcie, wgniecenie czy wybrzuszenie), nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna, a elementy składowe są ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

Przypominamy, że sprzedaż petard i fajerwerków jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim. W całym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia. Sprzedaż tych wyrobów osobom niepełnoletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy zatem policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. To właśnie one bardzo często są ofiarami nieprawidłowego użytkowania fajerwerków.

Przestrzeganie kilku zasad bezpiecznego użytkowania petard i fajerwerków może ustrzec przed tragedią, pozwalając hucznie i radośnie świętować nadchodzący Nowy Rok.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu