Przejdź do treści


Będzie przetarg na budowę łącznika obwodnicy północnej i zachodniej Nowego Sącza?

Fot. Nowy Sącz Info

Po trzech długich latach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma rozpisać przetarg na budowę około półtorakilometrowego odcinka drogi łączącego obwodnicę północną i zachodnią Nowego Sącza. Informacje na ten temat przekazał dzisiaj, podczas konferencji prasowej w Nowym Sączu, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Po tym jak przed laty do użytku oddana została obwodnica północna i zachodnia Nowego Sącza “nagle” okazało się że brakuje około półtorakilometrowego odcinka drogi, który by je połączył. Cały ruch przebiegał więc przez skrzyżowanie w Chełmcu, które zazwyczaj mocno się korkowało.
Problemem było zarówno finansowanie, jak i niezbędna dokumentacja potrzebna do ogłoszenia przetargu na budowę łącznika obwodnic. W tym decyzja środowiskowa, od której odwołała się jedna z osób posiadająca działkę na terenie przez który ma przebiegać droga. Wreszcie udało zdobyć się niezbędne dokumenty i jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w przyszłym tygodniu GDDKiA ma rozpisać przetarg – Decyzja środowiskowa otwarła nam możliwości realizacyjne. Obwodnica Chełmca jest wpisana w program budowy dróg krajowych, ma zabezpieczone finansowanie. Mamy nadzieję, że na przełomie 2020-2021 roku obwodnica Chełmca będzie w pełni funkcjonalna i przejmie ten ruch, który dzisiaj generuje bardzo duże problemy w Nowym Sączu – mówił minister Adamczyk.
Ta sytuacja dobrze pokazuje jak absurdalne potrafią być przepisy pozwalające jednej osobie blokować inwestycje na którą czekają tysiące kierowców. Warto także zastanowić się ile potrwa zdobycie niezbędnej dokumentacji dla zapowiadanej od lat budowy “Sądeczanki”, skoro urzędnikom zdobycie decyzji środowiskowej dla 1,5-kilometrowego odcinka drogi zajęło 3 lata.