Przejdź do treści


BĄDŹ WIDOCZNY – TO MOŻE URATOWAĆ CI ŻYCIE!

Policjantka z odblaskami fot. KWP Kraków

1 października, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”, po raz kolejny obchodzony jest „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Celem działań jest przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych – dla własnego bezpieczeństwa!

Pieszy to najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego i to on niejednokrotnie staje się ofiarą tragicznych wypadków drogowych, o czym świadczą policyjne statystyki.

W czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ubranie ciemnego koloru, kierowca dostrzega go tak naprawdę wtedy, gdy jest w zasięgu jego świateł. Wtedy często jest już za późno i nawet natychmiastowa reakcja kierowcy nie uratuje życia drugiemu człowiekowi.

Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości 20-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element naszego ubioru jakim jest odblask, może uratować nasze życie!

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w zasięgu świateł samochodu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Obecnie stosuje się odblaski w bardzo różnych formach, są to opaski na rękę, zawieszki na odzież, kamizelki, jaskrawe parasolki. Ich użytkowanie ma spowodować, że pieszy będzie widoczny dla kierującego ze znacznej odległości, co zwiększy szansę na uniknięcie potrącenia, a niejednokrotnie na uratowanie życia!

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym (art. 43 ust. 2) nakłada obowiązek wyposażenia dzieci do lat 15 w elementy odblaskowe, które powinny używać idąc po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do zasadności tego przepisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły odblaski nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez cały rok, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Jednak poza dziećmi także dorośli dla własnego bezpieczeństwa powinni wyposażyć się w odblaski, a wszystko po to, by móc uniknąć tak tragicznych wydarzeń.

Działania profilaktyczne „Świeć przykładem”, a także obchodzony „Ogólnopolski Policyjny  Dzień Odblasków” skierowane są do pieszych, w tym seniorów, czyli grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mają na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym (zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych) i poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy, że nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego, może uratować życie!

/Tekst i foto: KMP w Nowym Sączu i KWP w Krakowie