Przejdź do treści


Akcja Znicz – Zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

fot. KMP Nowy Sącz

W trakcie zbliżających się Świąt Wszystkich Świętych nad bezpieczeństwem na drogach i w okolicach cmentarzy  czuwać będą sądeccy Policjanci.  Głównym zadaniem  funkcjonariuszy będzie zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy a także głównych dróg dojazdowych do Nowego Sącza. Na cmentarzach pojawią się także policjanci ubrani po cywilnemu.

Tegoroczna akcja znicz potrwa od 27 października do 2 listopada policjanci, jak zwykle w tym czasie, będą sprawdzać czy kierowcy są trzeźwi i poruszają się z bezpieczną prędkością. Dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących sprawdzą czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, jak również czy pojazdy nie są przeładowane i jaki jest ich stan techniczny.

Z uwagi na zmianę organizacji ruchu w rejonie wielu cmentarzy policjanci będą też informować o występujących utrudnieniach drogowych czy możliwości dojazdu do parkingu. Przy pięciu cmentarzach w Nowym Sączu, a dokładnie przy ulicy Lwowskiej (cmentarz dzielnicy Gołąbkowice), Rejtana i Husarskiej (cmentarz komunalny), Nawojowskiej (cmentarz dzielnicy Zawada i Biegonice) oraz przy ulicy św. Heleny zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Związane to będzie z ograniczeniem prędkości pojazdów do 30 km/h oraz stosowaniem się przez kierowców do znaków informujących o wzmożonym ruchu pieszych, jak również zakazem zatrzymywania i parkowaniem wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

W związku ze wzmożonymi kontrolami policjanci radzą, by każdy kierowca przed wyjazdem przygotował samochód do podróży, sprawdził sprawność hamulców, działanie świateł, jak również ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło. Podczas długiej podróży istotne są nawet drobne elementy wyposażenia samochodu. Tak prozaiczna sprawa jak np. zapasowe żarówki, mogą zdecydowanie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi. Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. nie tylko dzieci, ale każdy dorosły po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych i policjanci będą nakładać mandaty za brak elementu odblaskowego, jednak istotne jest tu przede wszystkim to, że taki drobny element ubioru może ustrzec przed tragedią na drodze.

Zarówno pieszy, jak i kierowca powinni zdawać sobie sprawę, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Ostrożności nie należy tracić także przy grobach, w środkach komunikacji miejskiej czy podczas zakupów. Złodzieja często bardzo trudno rozpoznać. Może być miły, kulturalny, uczynny, zaproponować pomoc, a w tym czasie pozbawić portfela. Ważne zatem by w miarę możliwości unikać tłoku (szczególnie sztucznego, który tworzą kieszonkowcy) i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do nowo poznanych osób, szczególnie gdy wykazują zbyt duże zainteresowanie naszymi sprawami czy nachalną chęć pomocy.

Gdy w rejon cmentarza przyjedziemy własnym samochodem, nie należy zostawiać wewnątrz żadnych wartościowych przedmiotów, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą. Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Nad bezpieczeństwem podróżujących i odwiedzających cmentarze na Sądecczyźnie, będzie czuwała liczna grupa sądeckich policjantów, jednak należy mieć świadomość, że za bezpieczne dotarcie do celu podróży, bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, jak i właściwe zabezpieczenie mienia odpowiadamy w głównej mierze przede wszystkim sami.

/źródło: KMP Nowy Sącz