Przejdź do treści


Akcja edukacyjna “Ty decydujesz jak palisz”

źródło: źródło: www.czysteogrzewanie.pl

Inicjatorem akcji edukacyjnych w Nowym Sączu, mających podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców jest Grupa Bilion Korzyści. Do akcji dołączył Sądecki Szpital, który przygotował dla mieszkańców miasta wykłady pod hasłem “Smog w Sączu: zagrożenia – zapobieganie”.

Pierwszy z prelegentów przekonywał mieszkańców miasta do zmiany myślenia o sposobach palenia w piecach. – Żeby ogrzewanie było czyste i tanie potrzebna jest lepsza kultura palenia – mówił Wojciech Treter, redaktor naczelny portalu www.czysteogrzewanie.pl. – Lepsza kultura palenia daje czystsze i jeszcze tańsze ciepło z tanich paliw, ograniczając za jednym zamachem problem smogu i ubóstwa energetycznego. Ponieważ nie wymaga żadnych inwestycji, a jedynie zmiany sposobu obsługi pieca czy kotła, dosłownie każdy może od dziś zacząć palić bez dymu.

Krzysztof Woźniak – kolejny z zaproszonych przez Sądecki Sztetl gości, także przekonywał, że przyczyną smogu niskiej emisji nie są śmieci, nie jest także złe paliwo, które wykorzystywane jest do ogrzewania domów. Winny jest zły sposób palenia w piecach.

Krzysztof Woźniak reprezentuje Grupę Zdrowego Oddychania – inicjatywę, która zajmuje się edukacją i uświadamianiem Polaków między innymi poprzez prowadzoną przez siebie stronę www.grupazdrowegooddychania.pl.

Jak informuje Błażej Targosz, założyciel Grupy Bilion Korzyści i przewodniczący osiedla Mała Poręba, w Nowym Sączu planowane są w najbliższym czasie pokazy prawidłowego palenia w piecach na osiedlach, na których znajdują się największe skupiska domów jednorodzinnych.

/UMNS