Przejdź do treści


83-latek z Sądecczyzny padł ofiarą oszustów – Stracił 125 tys. złotych i 3,5 tys. dolarów

telefon, senior

Wczoraj, 6 czerwca, na Sądecczyźnie doszło do oszustwa, w wyniku którego 83-letni mężczyzna stracił 125 tys. złotych i 3,5 tys. dolarów. Przestępcy podszywający się ponad  córkę seniora,  jej adwokata i funkcjonariusza policji, tak zmanipulowali 83-latkaa, że ten dwukrotnie przekazał im pieniądze.

Około godziny 22, 83-latek odebrał telefon stacjonarny, w którym usłyszał szlochającą kobietę, rzekomo swoją córkę. Kobieta twierdziła, że spowodowała wypadek i potrzebuje 125 tys. złotych na kaucję. Przerażony senior zgodził się pomóc, a wkrótce do jego mieszkania przyszedł mężczyzna podający się za adwokata córki, odbierając od niego 55 tys. złotych i tysiąc dolarów. Oszuści kontynuowali rozmowę, twierdząc, że ofiara wypadku zmarła, co zwiększyło rzekome wymagania finansowe. W słuchawce odezwał się także mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz i radził, by 83-latek się pospieszył. W efekcie senior przekazał dodatkowo 70 tys. złotych i 2,5 tys. dolarów.

Przed północą 83-latek zadzwonił do swojej prawdziwej córki, odkrywając, że wypadek nigdy się nie wydarzył. Zrozumiał wtedy, że padł ofiarą oszustwa, tracąc łącznie 125 tys. złotych i 3,5 tys. dolarów. Policja prowadzi dochodzenie w celu ustalenia i zatrzymania sprawców. Funkcjonariusze apelują o ostrożność, szczególnie w kontaktach z nieznajomymi, którzy proszą o pieniądze.

Porady Policji:

Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego, czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę, dlatego:

  1. Natychmiast kończ rozmowę: Gdy ktoś żąda pieniędzy przez telefon, od razu zakończ połączenie.
  2. Daj sobie czas na namysł: Nie działaj w pośpiechu, skonsultuj się z bliskimi.
  3. Nie przekazuj pieniędzy nieznajomym: Nigdy nie dawaj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  4. Blokuj niechciane połączenia: Skorzystaj z usług operatorów sieci telefonicznych, aby zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.
  5. Powiadom Policję: W razie podejrzenia oszustwa, dzwoń pod numer alarmowy 112.

/źródło: KMP Nowy Sącz