Przejdź do treści


79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia w Nowym Sączu zawyją syreny alarmowe

Flaga Polski na budynku

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel informuje, że w dniu 1 sierpnia 2023 roku (wtorek) o godzinie 17:00 na terenie Miasta uruchomione zostaną syreny alarmowe dla upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym celu zostanie wyemitowany sygnał akustyczny w postaci dźwięku ciągłego, trwającego jedną minutę. Równocześnie Prezydent Miasta apeluje do mieszkańców o zatrzymanie o tej godzinie ruchu kołowego i pieszego.

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i jednym z największych zrywów zbrojnych przeciwko okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało przez 63 dni, do 2 października tego samego roku.

Powstanie Warszawskie było dziełem Armii Krajowej, która podjęła próbę wyzwolenia stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Decyzja o wybuchu powstania była zainspirowana nadzieją na zdobycie niepodległości i uwolnienie miasta przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Niestety, wsparcie oczekiwane od aliantów nie nadeszło, co osłabiło szanse powstańców na sukces.

Walki toczyły się z ogromnym poświęceniem i determinacją, zarówno ze strony powstańców, jak i mieszkańców cywilnych. Niemieckie siły represji były bezwzględne, prowadząc masowe egzekucje i niszcząc wielką część miasta.

Powstanie Warszawskie zakończyło się tragiczną klęską powstańców. Miasto legło w ruinie, a tysiące ludzi straciło życie. Choć rezultat był smutny, powstanie pozostaje symbolem męstwa, wolności i determinacji polskiego narodu w walce o niepodległość.

/źródło: UM NS