Przejdź do treści


70. lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu

fot. Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu

W sobotę na scenie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbyła się wielka gala jubileuszowa z okazji 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu.
W obchodach uczestniczył między innymi starosta nowosądecki Marek Pławiak. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu kapeli góralskiej Ciupaga. Podczas gali ślubowanie na sztandar szkoły złożyli przedstawiciele klas pierwszych liceum. Uczniowie przygotowali też imponujący program artystyczny, nawiązujący do burzliwego życia patronki szkoły.
Starosta Marek Pławiak wyróżnił Złotym Jabłkiem Sądeckim nauczycielkę LO Helenę Domańską. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymała trójka nauczycieli – Małgorzata Prusek, Stanisław Bienias i Mieczysław Zagórowski. To wyraz uznania za wieloletnią pracę pedagogiczną, zaangażowanie w nauczanie i wychowanie młodzieży Ziemi Sądeckiej, a także wkład w rozwój edukacji na Sądecczyźnie. Specjalne nagrody starosty odebrali Teresa Szewczyk, Alicja Czermińska i dyrektor LO Krzysztof Szewczyk. Odebrał on też z rąk starosty Marka Pławiaka promesę w wysokości 2 tys. zł z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych.
– Zarząd i Rada Powiatu Nowosądeckiego bardzo mocno wspierają oświatę – podkreślił starosta Marek Pławiak. – Można powiedzieć, że edukacja jest naszym oczkiem w głowie. Starosądeckie liceum, które z każdym rokiem może poszczycić się coraz lepszymi wynikami nauczania, weszło w jubileusz ze specjalnym prezentem od powiatu. Kilka dni temu ruszyły prace przy budowie nowoczesnej hali sportowej. Ma być gotowa za rok, a koszt budowy to pięć milonów złotych.
Z okazji jubileuszu Urszula Nowogórska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego i radny wojewódzki Stanisław Pasoń wręczyli dyrektorowi LO Krzysztofowi Szewczykowi medal Polonia Minor.
Dodajmy, że w ciągu 70 lat szkołę opuściło 7307 absolwentów. Wśród nich są m.in. Jan Duda – ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, popularna aktorka Katarzyna Zielińska, znana pieśniarka z Piwnicy Pod Baranami Ola Maurer oraz olimpijczyk i dwukrotny medalista mistrzostw świata w kajakarstwie Andrzej Wójs. Starosądeckie LO wykształciło też wielu profesorów i pedagogów, a także duchownych – aż 115 księży, w tym biskupów i kardynałów. Obecnie w liceum uczy się 165 uczniów.


/Biuro Prasowe Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu