Przejdź do treści

7 maja o godzinie 9:00 nastąpi zamknięcie mostu heleńskiego

Tuż po zakończeniu długiego weekendu majowego nastąpi zamknięcie mostu heleńskiego. Dla mieszkańców osiedla Helena, Chełmca oraz innych pobliskich miejscowości oznacza to gigantyczne utrudnienia w ruchu. Najkrótszy objazd będzie przebiegał przez obwodnicę północną (droga Krajowa nr 28), jednak na ul. Tarnowskiej i Witosa należy spodziewać się wzmożonego ruchu.

Most zostanie zamknięty 7 maja o godzinie 9:00. Dotychczasowy most zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowy most. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. z siedzibą w Będzinie, główny wykonawcą, na zakończenie inwestycji ma czas do grudnia 2018 roku.

– Prace przy budowie nowego mostu zostały podzielone na trzy etapy – informuje Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek. – Mimo wyłączenia mostu w pierwszym etapie prac będzie możliwość przejazdu przez skrzyżowania ulic Bulwar Narwiku, Legionów, Tarnowska, Piotra Skargi oraz ulic Krakowska, Dunajcowi, Starowiejska. W tym czasie prowadzone będą prace związane z rozbiórką mostu, częściowo z wykonaniem podpór tymczasowych pod właściwą konstrukcję nowego mostu, przywiezione zostaną też elementy stalowe mostu.

Po dwóch miesiącach od zamknięcia mostu, z ruchu wyłączone zostaną skrzyżowania po obu stronach Dunajca. Budowa nowych rond na tych skrzyżowaniach potrwa około trzech miesięcy, a następnie zostanie na nich przywrócony ruch drogowy.

Trzeci etap prac związany będzie z wykonaniem samego mostu.

Na czas budowy nowego mostu i rond po jednej i drugiej stronie Dunajca, zostanie uruchomiony bezpłatny szynobus, kursujący między stacjami Nowy Sącz – ulica Krakowska, a Nowy Sącz – Miasto.
Szynobus każdego dnia będzie realizował trzydzieści kursów. Pierwszy kurs ze stacji Nowy Sącz – Miasto rozpocznie się o godzinie 5:50, a ze stacji Nowy Sącz – ulica Krakowska o 6:10. Czas przejazdu pomiędzy stacjami to około 5 do 7 minut.

Kursy szynobusa skoordynowane zostaną z kursowaniem komunikacji zbiorowej linii autobusowych 33 i 34. Na jednym bilecie MPK będzie można poruszać się na trasie w kierunku dworca MPK na trasie linii 33 i 34 dowolnym autobusem.

Zostanie też zmieniona trasa kursowania autobusów linii 42, 41 i 44. Linia 102 pojedzie objazdem przez obwodnicę północną w kierunku ulicy Dunajcowej.

Szczegółowy rozkład jazdy autobusów i szynobusów zostanie udostępniony na stronie internetowej MPK oraz tablicach na przystankach autobusowych i kolejowych.

Dodatkowo wzdłuż ulicy Krakowskiej – od torów kolejowych w kierunku stacji paliw, wyznaczony zostanie pas parkingowy dla samochodów osobowych, tak aby osoby korzystające z przejazdu szynobusem, mogły bezpiecznie pozostawić swoje auta.