Przejdź do treści


6-9 lipca: Imieniny Miasta Nowego Sącza

To będzie najważniejsze i niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, które zostało stworzone na miarę 725. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza. 9 lipca na sądeckim Rynku wystawiony zostanie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. “Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Jednak imieninowo-urodzinowe niespodzianki rozpoczną się już 5 lipca od fety Sandecji z okazji awansu do Lotto Ekstraklasy. Następnego dnia odbędzie się finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej “Skowroneczek”. Nie zabraknie też koncertów znanych gwiazd i imprez towarzyszących.

Feta Sandecji na dobry początek

Pierwszym wydarzeniem na sądeckim Rynku, które wpisuje się w 725-lecie miasta Nowego Sącza będzie feta z okazji awansu Sandecji do Lotto Ekstraklasy. Impreza odbędzie się 5 lipca o godz. 19:00, a w programie między innymi gratulacje i puchar od Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, podsumowanie sezonu 2016/2017 i prezentacja drużyny, która powalczy o punkty w Ekstraklasie w rozpoczynającym się sezonie 2017/2018. Wydarzenie zakończy się koncertem zespołu “Electric Girls” oraz pokazem sztucznych ogni.

W czwartek 6 lipca oficjalnie zostaną zainaugurowane tegoroczne imieniny Nowego Sącza, wpisujące się 725. rocznicę lokacji naszego miasta. Wydarzeniem otwierającym uroczyste obchody będzie finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej “Skowroneczek”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej “Promyczek” i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Na scenie przed ratuszem zobaczymy nie tylko sądecki zespół “Promyczki Dobra”, ale również wszystkich laureatów tego ogólnopolskiego wydarzenia. Rozpoczęcie koncertu o godz. 19:00.

Promocja XLV Rocznika Sądeckiego

Przed rozpoczęciem czwartkowego koncertu (godz. 16:30) w sali reprezentacyjnej ratusza odbędzie się promocja XLV Rocznika Sądeckiego, poświęconego dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi “Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90., a także dr Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Wraz z wydawnictwem, w ramach cyklu Biblioteka Rocznika Sądeckiego, ukażą się również dwie książeczki. Pierwsza z nich autorstwa Andrzeja Górszczyka, Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały pt. “Sto scen z historii Nowego Sącza 1292-2017”. Natomiast autorem drugiej książeczki jest prof. Tadeusz Aleksander, a jej tytuł to “Z dziejów rodu Aleksandrów”.

Kontynuacją artystycznych wydarzeń będzie wspólny koncert – w dniu 7 lipca (piątek), godz. 20:00 – Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z zaprzyjaźnioną Orkiestrą Straży Granicznej Królestwa Holandii. To będzie niezwykle widowiskowy akcent muzyczny i potwierdzenie, że nowosądeccy pogranicznicy stanowią część historii naszego miasta i są jego ambasadorem, i symbolem, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Koncert zapowiada się tym bardziej znakomicie, gdyż obie orkiestry miały okazję wielokrotnie wspólnie koncertować podczas zagranicznych wyjazdów i festiwali, w tym między innymi w 2016 roku w Oslo czy rok wcześniej w Rotterdamie.

Imieninowe koncerty – Pectus gwiazdą wieczoru

Sobota (8 lipca) to już prawdziwa muzyczna uczta, podczas której nie zabraknie popowych, ale również rockowych przebojów. Na scenie przed ratuszem wystąpią zespoły Black Light, Violka, a także Tomasz Wolak Rock Band. Nie może też zabraknąć znanych z największych polskich wydarzeń muzycznych artystów. Wśród nich zobaczymy Ewelinę Lisowską, a gwiazdą wieczoru – zespół Pectus. Cykl urodzinowych koncertów rozpocznie się o godzinie 16:00.

“Galeria Sandecjana” Romana Kołakowskiego na finał

W niedzielę (9 lipca) na sądeckim Rynku o godz. 18:45 odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej, a głównym wydarzeniem wieczoru (godz. 20:00) będzie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. “Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców.. Całość zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni!

Jak podkreśla sam twórca spektaklu Roman Kołakowski, to będzie zupełnie odmienny projekt artystyczny. – “Galeria Sandecjana” to poetycko; muzyczny spektakl, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Na multimedialnej scenie na Rynku wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy wywodzący się z Nowego Sącza, tutaj rozpoczynający karierę artystyczną lub mieszkający w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie – wyjaśnia Roman Kołakowski.

Wśród artystów na scenie przed ratuszem wystąpią między innymi aktorki: Katarzyna Ucherska, Katarzyna Zielińska i Angelika Kurowska; wokalistki – Natalia Zabrzeska, Małgorzata Sarata i Majka Jeżowska, a także aktorzy: Piotr Piksa i Jerzy Schejbal. Całość wydarzenia poprowadzi legendarny Leszek Mazan, a organizatorzy zadbali również o multimedialne niespodzianki z udziałem innych sławnych sądeckich postaci.

Elementem wyróżniającym spektakl “Galeria Sandecjana” jest to, że każdy z wykonawców, w specjalnie napisanych przez Romana Kołakowskiego tekstach, opowie o sądeckich dziejach swoich rodzin i o swojej “prywatnej historii ludzkości”.

– Wszystkie piosenki są oparte o autentyczne opowieści Sądeczan. Spotkałem się z każdym z Wykonawców i rozmawialiśmy o ich dzieciństwie, latach szkolnych, ulubionych miejscach, bliższych i dalszych dziejach rodzin, sądeckich adresach, kolegach i przyjaciołach. Piosenki będą bardzo osobiste, prawdziwe, przywołujące rzeczywiste postaci, imiona, nazwiska – mówi Roman Kołakowski i dodaje: – Zaprosiłem do współpracy przy tworzeniu widowiska artystyczne zespoły z Nowego Sącza, a nawet kibiców Sandecji. Kiedy przyjechałem do Nowego Sącza, by zaprezentować Organizatorom pierwszą wersję scenariusza, dowiedziałem się, że całe miasto świętuje wejście Sandecji do Ekstraklasy. Nie mogłem pominąć tego faktu i powstał specjalny utwór. Mam nadzieję, że refren zabrzmi nie tylko na Rynku, ale zadomowi się także na stadionie piłkarskim.

źródło: www.nowysacz.pl