Przejdź do treści


26. Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór

fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

22 lipca rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Udział w tegorocznej edycji wezmą zespoły z: Ukrainy, Estonii, Bułgarii, Gruzji, Czech, Tajlandii i Słowacji, a towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor: lachowski, spiski, podhalański, krakowski, pogórzański, żywiecki.
To już 26. wyjątkowy festiwal, pełen radości dzieci i wzruszeń podziwiających ich tańce widzów. Ma on unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma zespołami polskimi tak zwane pary kamrackie. Przez cały Festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Każda para ma swój “dzień narodowy”, podczas którego jest “głównym bohaterem” koncertów. Zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.
Święto Dzieci Gór rozpocznie się 22 lipca o godzinie 10:30, od mszy festiwalowej w Bazylice świętej Małgorzaty. Tego samego dnia o godzinie 19:30 rozpocznie się korowód zespołów ulicą Barską do Rynku, gdzie odbędzie się koncert inauguracyjny festiwalu oraz pokaz sztucznych ogni.
Zespoły będzie można oglądać od poniedziałku 23 lipca do soboty 28 lipca na scenie przez ratuszem o godzinie 11:00 oraz na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Nadbrzeżnej 34 o godzinie 19:00. Gościnnie będą też występować na scenach plenerowych w Bieczu, Gródku nad Dunajcem, Muszynie, Krościenku i w Krynicy-Zdrój.
Szczegółowy program 26. ŚWIĘTA DZIECI GÓR na stronie internetowej festiwalu: www.swietodziecigor.pl
Wydarzeniem specjalnym w ramach festiwalu będzie II Międzynarodowa Konferencja “Folklor dziecięcy – między tradycją, a współczesnością”, która będzie się odbywać 23 i 24 lipca w Sali Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół przy ul. Długosza 2 w Nowym Sączu.
Inne wydarzenia towarzyszące festiwalowi:
Wystawa pod tytułem “Nastroje Małopolskie” – dziedziniec MCK “Sokół”
20. Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie
Kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego – plac przed halą MOSiR
Warsztaty etnodizajnu “Na ludowo… – kolorowo!”
Patronat honorowy nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

/UMSN