Przejdź do treści


22 września: Światowy dzień bez samochodu

fot. Archiwum UM Nowego Sącza

22 września to dzień bez Samochodu wieńczący obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). 22 września nazywany jest również Światowym Dniem bez Samochodu (z ang. World Car Free Day) oraz Europejskim Dniem bez Samochodu.

Jak co roku 22 września sądeccy kierowcy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego, będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Z tej okazji na sądeckim rynku zaplanowano także happening pod nazwą “1:50”, którego celem jest zachęcanie mieszkańców miasta do tego, aby w trosce o środowisko ograniczali używanie samochodów. W ramach happeningu na płycie sądeckiego rynku pięćdziesięciu kierowców zaparkuje swoje samochody tuż obok autobusu MPK. To unaoczni kierowcom ile miejskiej przestrzeni zajmuje tyle aut, których kierujących – bez tłoku – może dowieźć do celu jeden autobus komunikacji publicznej.

– Zachęcam sądeczan, by w miarę możliwości ograniczali używanie samochodów i, choćby na krótkich dystansach, korzystali z komunikacji miejskiej i innych form transportu – mówi prezydent Ryszard Nowak, zachęcając do przyłączenia się do akcji. – Nasz udział w Międzynarodowym dniu bez samochodu będzie wyrazem proekologicznego myślenia i działania, wsparcia przedsięwzięć służących naszemu środowisku i zdrowiu.

Organizatorami akcji są prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji i Miejski Zarząd Dróg.

źródło: www.nowysacz.pl