Przejdź do treści


200. rocznica powstania I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu

Jubileusz 200-lecia I LO im. Jana Długosza Jubileusz 200-lecia I LO im. Jana Długosza

3 października absolwenci, uczniowie i nauczyciele hucznie obchodzono jubileusz 200. rocznicy powstania I Liceum imienia Jana Długosza w Nowym Sączu. Honorowy patronat nad obchodami objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak sprawował mecenat nad uroczystościami.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza, której przewodniczył absolwent I Liceum Ogólnokształcącego, arcybiskup, Nuncjusz Apostolski w Słowenii, Delegat Apostolski w Kosowie Juliusz Janusz oraz ordynariusz diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż.
Uczestnicy uroczystości przeszli następnie do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru przez fundatorów dyrektorowi szkoły Aleksandrowi Rybskiemu, który następnie wręczył sztandar uczniom liceum.
Z okazji jubileuszu na budynku szkoły odsłonięte zostały trzy tablice pamiątkowe: pierwsza jest pamiątką jubileuszu 200-lecia, druga upamiętnia osobę generała Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, kolejna upamiętnia dyrektora szkoły w latach 1980-1991 Stanisława Chwastowicza. W holu budynku szkoły odsłonięto czwartą tablicę bawiącą do 600. urodzin patrona szkoły Jana Długosza.

/foto. UMNS