Przejdź do treści


2 maja przez Nowy Sącz przejedzie 36. Karpacki Wyścig Kurierów

W najbliższy czwartek (2 maja) o godz. 13.00 pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu będzie miał miejsce Finisz II etapu 36. Karpackiego Wyścigu Kurierów Polska – Słowacja – Węgry pamięci Wacława Felczaka.

O roli Nowego Sącza na trasie Wyścigu Kurierów mówił podczas konferencji prasowej zorganizowani w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel. – Szanowni państwo, cieszę się, że wyścig odbywa się po raz kolejny i nie omija Nowego Sącza. Znajdujemy się na terenie, gdzie więź z Karpatami, i ich kurierami, jest szczególna. W ten sposób podtrzymujemy również piękną przyjaźń polsko – węgierską, z czego jestem osobiście bardzo zadowolony, ponieważ Węgrzy są bliscy zarówno Polakom jak i sądeczanom – powiedział prezydent.

– Cieszę się, że po raz 29. Karpacki Wyścig Kurierów będzie w Nowym Sączu. Ta historia pisze się od 1975 r. Ten wyścig z powodzeniem jeździł do roku dwutysięcznego, odtworzyłem go w roku 2009, jak zwykle na trasie kurierów – powiedział organizator wyścigu Tomasz Wójcik a następnie przedstawił krótko patrona wydarzenia.

– Wacław Felczak był legendarnym kurierem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, osobą, która osobiście ponad osiemdziesiąt razy przekroczyła zieloną granicę. W tym roku, w Nowym Sączu najbardziej kurierskim mieście w Polsce i najbardziej kurierskim mieście na trasie tego wyścigu, będziemy pamiętać o Felczaku a także o waszych sądeckich kurierach – dodał Tomasz Wójcik.

Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza Tomasz Baliczek zauważył, że 36. Karpacki Wyścig Kurierów jest dobrą okazją do przypomnienia sądeczanom postaci kurierów sądeckich, wśród których byli: Jan Freisler, Konstanty Gucwa, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Rudolf Lenc, Zbigniew Ryś, Franciszek Krzyżak.

Historie tych kurierów oraz ich życiorysy już wkrótce pojawią się na stronie Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu: ziemiasadecka.info

Wyścig po raz pierwszy wyjedzie poza historyczny i administracyjny teren województwa małopolskiego. Kolarze dotrą bowiem na Słowację i na Węgry. Na trasie wyścigu znajdą się następujące miasta: Lublin – Połaniec, Tarnów, Nowy Sącz – Oświęcim, Jabłonka – Poprad – Veszprém – Pápa.

/źródło: UM NS