Przejdź do treści

15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego w Miasteczku Galicyjskim

Miasteczko Galicyjskie

15 sierpnia w Miasteczku Galicyjskim, odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. To wyjątkowa okazja, aby wspólnie uczcić jeden z najważniejszych dni w polskim kalendarzu historycznym, a jednocześnie spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół. Święto Wojska Polskiego, obchodzone co roku 15 sierpnia, zostało ustanowione ustawą sejmową z 30 lipca 1992 roku, aby upamiętnić zwycięstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. To kluczowe wydarzenie, zwane również „Cudem nad Wisłą”, odegrało decydującą rolę w obronie niepodległości Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Tegoroczne obchody rozpoczną się o godzinie 15:00, kiedy to dla najmłodszych uczestników przygotowano historyczną grę terenową. W tym samym czasie ruszą warsztaty kreatywne, podczas których dzieci będą mogły spróbować swoich sił w drukarstwie, stworzyć pamiątkową pieczęć oraz wziąć udział w zajęciach „W kolorze biało-czerwonym”, gdzie dominować będą barwy narodowe.

O godzinie 16:00 odbędą się rekonstrukcje historyczne, przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK. W programie rekonstrukcji przewidziano trzy epizody: wrzesień 1939 roku, akcję „Burza” z 1944 roku oraz działalność podziemia niepodległościowego w 1945 roku. Pokazy te pozwolą widzom lepiej zrozumieć trudne losy żołnierzy walczących o wolność Polski w czasach II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

O godzinie 18:00 Miasteczko Galicyjskie wypełnią dźwięki pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Okulic. Koncert podzielony na dwie części, rozpocznie się o 18:00, a kontynuowany będzie o 19:30. Pieśni te, głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, na pewno poruszą serca zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia.

Dla miłośników militariów przygotowano wyjątkową atrakcję – wystawę broni strzeleckiej z kolekcji Łukasza Poremby, która będzie dostępna w godzinach 15:00-19:00 pod podcieniami ratusza. Kolekcja ta, należąca do Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni „Vis-35” w Nowym Sączu, z pewnością zainteresuje wszystkich pasjonatów historii wojskowości. Również 5. Pułk Dowodzenia z Krakowa, Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji z Nowego Sącza przygotują swoje stoiska, gdzie będzie można poznać bliżej ich działalność.

Zwieńczeniem dnia będzie plenerowa projekcja filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Pierwsza część trylogii, zatytułowana „Ucieczka”, rozpocznie się o godzinie 20:30. To znakomita komedia, która mimo komediowego tonu, daje widzom możliwość refleksji nad trudnym losem wojennego pokolenia.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia ewentualnych zmian w programie, jednak już teraz wiadomo, że 15 sierpnia w Nowym Sączu zapowiada się na pełen atrakcji dzień, który połączy w sobie elementy edukacyjne, patriotyczne i rozrywkowe. To doskonała okazja, aby wspólnie świętować, uczcić pamięć bohaterów i pogłębić swoją wiedzę o historii Polski.